SINIFLANDIRMA RAFI

            Endüstriyel alanda üretim ve depolama kısımlarında kullanılan teknolojik cihazlar verim anlamında firma sahiplerini destekleyecektir. Azalan insan gücüne karşı daha otomatik hale gelen sistemler çalışma sahasında zaman kazanılmasını ve daha programlı bir şekilde çalışmaların yapılmasını sağlayacaktır. Bu alanda kullanılabilen araçlar arasında yer alan sınıflandırma rafı ile planlı bir depolanma sağlanmış olabilecektir. Temel özelliği tamamen ayrışabilen raflardan oluşmasıdır. Bu özelliği ile aktif bir ürün olmakta ve ürünün kullanılması ile bütün siparişler tek bir raf alanında toplanabilir. Barkod okuttuğunuzda sistem çalışacak ve ışıklı uyarıcı mekanizması sayesinde okutulan ürün sepetlerde toplanabilecektir. Rafların sağladığı avantajlar arasında ise zaman ve yer kazanımı bulunuyor.

 

            Bütün siparişler tek bir alanda toplanıyor ve tek bir noktadan siparişlerin sevkiyatı sağlanabiliyor. Siparişlerin bu şekilde hızlı kargolanması sevkiyat alanında çok önemli kolaylıklar sunmaktadır. Firmalar genel anlamda ürettikleri ya da pazarladıkları ürünleri depolama aşamasında çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Özellikle ürünlerde çeşit sayısı çok fazla ise planlı bir şekilde depolanmadığında sevkiyatların yapılması aşamasında oldukça fazla zaman kaybı yaşanacaktır. Bu da müşteri memnuniyetini olumsuz yönde etkileyebileceği gibi günlük sevkiyat sayısının çok az olmasına neden olacaktır. Hızlı yapılmaya gayret edildiğinde ise ürünlerin karıştırılması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tüm işin insanların kontrolüne kaldığında bu durumlarına yaşanması da oldukça doğaldır. Bu alanda sınıflandırma rafı kullanarak tüm bu sıkıntıların önüne geçilebilir.

 

            Siparişlerin tek tek hatta ayrı ayrı toplanmasının oluşturacağı zaman kaybındansa bu rafları kullanarak zaman kazanabilir ve insan gücünden de tasarruf edeceğiniz için gereksiz iş gücü de oluşmayacaktır. Bu şekilde hazırlanan bir depo içerisinde başında duran elemanların sadece kontrol için bulunması ile çok daha aktif bir sisteme sahip olabilirsiniz. Sistem genel bir mekanizmaya sahip olmaktadır. Kullanılan sınıflandırma rafı üzerinde kayan konveyörler bulunmakta ve barkod okutulduğunda ilgili barkodun bulunduğu raflardaki ürünler sevkiyat için anında toplanmaktadır. Bu sistem depolama alanında özellikle pazarlama sektöründe çok fazla zamandan tasarruf ettirecek ve insan kontrolündeki sevkiyata hazırlama işlerinin çok daha fazla hatalar ile sonuçlanmamasını sağlayacaktır.