Konveyör Nedir - Ne İşe Yarar?

 

Konveyör, üzerinde çeşitli malzemeleri taşımaya yarayan, şekillerine, kullanılan bant çeşitlerine, kullanılma alanlarına göre isimlendirilen sonsuz döngü taşıma yapan araçlara denir. Konveyör sistemleri sadece bant üzerine yükleme yaparak kullanılabildiği gibi aynı zamanda otomasyon sistemleriyle entegreli olarak bir döngü ve taşıma içinde kullanılabilen hemen her firmanın ihtiyacıdır. Sektörde olmasa dahi müşterilerin bazıları tarafından yürüyen bant sistemleri, taşıma bandıtaşıyıcıtaşıyıcı bantyükleme bantı, gibi isimlerle de anılmaktadır. Kullanım alanları içerisinde hava alanlarından tutunda her türlü depoda, lojistik sektöründe tır yükleme ve boşaltmalarından denizden kum taşımaya kadar birçok sektörde ana ihtiyaçların başında gelmekte ve kullanılmaktadır. 

 

Farklı ölçekli sektörlerde endüstriyel üretim alanları kurulabiliyor. Üretim alanlarında verimlilik artan teknolojik gelişmelerle çok daha fazla ve maliyet olarak oldukça düşük aralıklarda yer almaktadır. Sürekli taşıma için kullanılabilecek aygıtlar arasında yer alan Konveyör çeşitleri oldukça geniş kullanım alanlarına sahip olmaktadır. Havayollarında, tahıl taşıma ambarlarında, silolarda, fabrikaların montaj ya da üretim alanlarında ve özellikle maden ocaklarında kömür nakletme sistemlerinde kullanılmaktadırlar. Sistem olarak yükleme ve boşatma noktaları arasında hareket eden bir bant şeklinde olan bu aygıtların hareketleri için zincirler, motorla çalışan kayışlar ya da kablolar kullanılıyor.  

 

                Günümüzde konveyör sistemleri birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan “Gıda Sektörü” ve “Tekstil Sektörü” başı çekmekle beraber diğer sektörlerde her geçen gün talep artışı yaşamaktadır. Konveyör sistemleri kullanıldıkları alanlarda hızlı ve düzenli bir şekilde çalışma sağlayabilmesinin yanında insan gücünün yapamayacağı işlerde de yer alarak zor şartlardaki koşulların altından kalkabilmenizi sağlamaktadır.  Ayrıca sürekli yapılan işler noktasında insan gücünden tasarruf edilmesini ve gereksiz iş gücü israfının önüne geçmektedir. 

 

                Konveyör sistemleri üzerinde müşterinin ihtiyacına uygun olarak otomasyon işlemleri yapılarak, sürekli yapılan işler otomatize edilir ve bu sistemler hem 24 saat esasına uygun olarak çalıştırılabilir hem de insan gücünü diğer noktalarda değerlendirmemize fırsat verir. Stoklama sistemlerinden tutunda, taşıma, sınıflandırma, elleçleme gibi her türlü ihtiyaç noktasında konveyörler günümüz fabrika ve şirketlerinde kolaylıklar sağlamaktadır.           

 

                Farklı konveyör tipleri bulunuyor. Eğimli konveyörler bunlardan birisidir. Eğimli bir çerçeve üzerinde kurulan bu sistem rulmanlı yataklar bulunmaktadır. Eğimli ya da düz yerlerde taşıma işlemi yapılabiliyor. Bantlı konveyör çeşitlerinde ise motorların hareket ettirdiği branda, kauçuk, çelik bantlar bulunmaktadır. Eşya ve depolama alanında kullanılan bu seçenekler madenlerin taşınmasında da kullanılmaktadır. Zincirli modeller de bulunmaktadır. Aygıt boyunca dolaşan bir zincir bulunuyor ve taşıma işlemi bu şekilde gerçekleştiriliyor. Havalı seçeneklerde ise toz halindeki yüklerin taşınmasında kullanılan uygun bir proje karşımıza çıkıyor. En son teknoloji ile kullanılan tekniklerden biri olmakta ve taşıma kapasitesi bu metotla oldukça fazla sağlanabilir. Titreşimli modellerde ise bant elektriksel ya da mekanik sağlanan titreşimler ile taşınma sağlanır. Çok hafif olan eğimlerde de kullanılabilir. Vidalı modeller ise helis biçiminde olan vidaların boru ya da kovan içerisinde dönmesi ile taşınma sağlanır. Tahıllar daha çok bu metot ile taşınmaktadır. 

 

 

                Sektörlere göre de Konveyör seçenekleri farklılaşabiliyor. Gıda sanayi, ilaç, otomotiv, hava alanı, lojistik, beyaz eşya, metal sanayi, tekstil, mermer, matbaa ve talaş sanayilerinde de kullanılan farklı seçenekler bulunmaktadır. Kullanım alanları bu tür aygıtların üretim malzemelerini belirliyor. Buna göre metal dedektörü, biriktirme, sınıflandırma, şişe, ağır yük, inkjet seçenekleri de farklı alanlarda hizmetler sunan firmalar için üretilmektedir. Bant tipleri de kullanılan alanlara göre kauçuk, tel bantlı, zincirli, modüler bantlı şeklinde üretilebilir. İhtiyaçlarınıza özel olarak hazırlanan bu modellerle verim anlamında çok daha önemli üretim çalışmaları gerçekleştirebileceksiniz.

 

 

- Konveyör Alt Konuları

Konveyör Çizimleri

            Konveyör Bant Çeşitleri

            Bantlı Konveyör

            Rulolu Konveyör

            Z Konveyör

            Elevatör Konveyör

Konveyör Bant

            Konveyör Bant Fiyatları

            Konveyör Bant Çeşitleri

            Konveyör Bant Kayışları

            Modüler Konveyör Bant

            Konveyör Bant Çizimi

            Konveyör Bant Rulosu

           

Zincirli Konveyör

            Zincirli Konveyör Hesabı

            Konveyör Çizimleri

            Rulolu Konveyör

            Bantlı Konveyör

 

Kömür Konveyör

Konveyör Bant Çeşitleri

            Konveyör Bant Fiyatları

Modüler Konveyör Bant

Konveyör Bant Kayışları

- Kaucuk Konveyör Bant

- Modüler Konveyör Bant

- Telbant Konveyör Bant

 

Helezon Konveyör