KONVEYÖR SİSTEMİ NEDİR?

İmalat sanayisinin en temel sistemleri arasında konveyör sistemi yer almaktadır. Uzun yıllardır kullanılır ve sürekli olarak geliştirilir. Günümüzde daha çok otomasyona dönüşmüş ve verimlilik açısından zirveye ulaşmıştır. Seri imalat yapmanın temel gereksinimi bu sistemler olmuştur. İmalatı yapılan bir ürünün belli bir noktadan istenilen farklı bir noktaya seri bir şekilde taşınmasını sağlayan sistemdir. Tamamen teknoloji ve beden gücüne dayanmayan bir yapıya sahiptir. Geliştirilen teknoloji sayesinde otomasyon bir sistemle imalata katkı sağlar. Çok sayıda işçi çalıştırmanın önüne geçer. Maliyetleri en aza indirir ve yüksek derecede verimlilik ortaya koyar. Konveyör sistemleri yürüyen bant sistemi olarak düşünebilirsiniz. Sürekli akıcı ve kontrol edilebilir bir yapısı bulunmaktadır. Belli bir kumanda panosundan kontrol edilebilme özelliğine sahiptir. Kullanım amaçlarına göre farklı bant sistemleri tasarlanabilmekte ve istenilen her alana rahatlıkla kurulabilmektedir. Birçok imalat sektöründe kullanılır ve çok fazla şekilde tercih edilir.

 

Özellikle otomotiv ve baskı imalatında çok tercih edilir. Paketleme, ilaç, kimya, gıda işleme gibi alanlar için çok uygun sistemlerdir. Genel olarak konveyör sistemi mekanik gibi görünür ancak, elektronik bir yapısı vardır. Kontrol her zaman sizin elinizde olur. Onlarca ve hatta yüzlerce işçi çalıştırmak yerine, aynı işi bir konveyör sistemi sayesinde daha kısa süre içerisinde yapabilirsiniz. Bu sistem maliyetleri asgari düzeye çekmektedir. Yüksek kapasitede ürünler üretmenize olanak sağlar. Yüksek kar elde etmenizde altın anahtar görevini üstlenir. Bu teknolojinin gelişimi 1900’lü yılların başlarına dayanmaktadır. Her geçen gün yenilenmekte ve daha teknolojik hale gelmektedir. Yapılan ciddi çalışmalar sayesinde çok daha yüksek verimli sistemler geliştirilmekte ve sanayiye çok ciddi ivme kazandırmaktadır. Bu olanakları sunan ve bant sistemleri geliştiren firmalar çok sayıda vardır. Bu bir sektördür. Ciddi büyüklüklere ulaşmış ve önemli bir ekonomi haline gelmiştir.

 

Sektörde bir adım önde olmak, kapasitenizi arttırmak ve daha rekabetçi bir yapıya kavuşarak yüksek karlar elde etmenin tek ve en doğru yolu konveyör sistemi sahibi olmaktır. Firmanız ve ürünleriniz için en doğru sistemi kurun ve daha fazla büyüyün.