Cuma, 25 Mart 2016 21:27

Konveyör Nedir? Featured

Written by 
Rate this item
(5 votes)

Konveyör Nedir?

Hangi sektörde çalışıyorsunuz? Gıda, tekstil, otomotiv, lojistik, ambalaj sanayi, sağlık? Konveyör (yürüyen bant) ihtiyacınız olabilir. Daha doğrusu bu sektörlerde konveyör ve otomasyon sistemlerine ihtiyacınız olmaması düşük bir ihtimal. Fakat konveyör nedir diye bazıları soruyor olabilir. Öncelikle konveyör kelimesinin anlamını belirtmeye daha sonra konveyör üzerine teknik bilgilere yer vermeye çalışacağımız bir makale bekliyor sizi.

 

Konveyör kelime anlamı itibariyle, taşıyıcı, taşıyan, ileten anlamlarına gelse de sektörde özelleşmiş ve kapalı devre taşıma sistemi ile ürünlerin taşınmasını sağlayan cihazlara verilen genel bir ad olmuştur. Basitçe anlatmak gerekirse iki silindirin (tambur) dışına bant geçirilerek döndürülmesi suretiyle oluşan yapıya konveyör (taşıyıcı - yürüyen bant ) denir. Tamburlar arasında dönen bant PVC, PU, plastik, kauçuk, tel bantlı gibi farklı çeşitlerde olabilmektedir.

 

konveyör

Şekil 1 Konveyör

Konveyör sistemleri genelde birden fazla entegreli bir şekilde çalıştırılan ve konveyörler üzerinde otomasyonel düzenlemeler yaparak kullanılan sistemlerdir. Aslında ne demek istiyoruz? Şekil 2’de görebildiğiniz gibi bir ürün sisteme giriyor ve bu sistem üzerinde giderken gerçekleşmesi gereken işlemler gerçekleşiyor ve ürün en son çıkış bölümünde de sistemden ayrılır. Bu şekilde çalışan sistemlerin tamamına konveyör sistemleri denir.

konveyör sistemleri

Şekil 2 Konveyör Sistemi

 

Konveyör çeşitlerini, “Kullanım Alanlarına Göre” , “Bant Tiplerine Göre” , “Sektörlere Göre” ve “Ana Çeşitler” başlıkları altında sınıflandırabiliriz. Her başlık altında birçok ürün bulunmakta ve bu ürünlerin tasarımları, kullanılan bant çeşitleri, kullanılan malzemeler ve gerekli hesaplamalar değişmekte ihtiyaca uygun şekilde imal edilmektedir.

 

İmalat yapılan her yerde en fazla dikkat edilen ve üzerine kafa yorulan şey zamanı doğru kullanmak ve üretilebilecek en fazla ürün imal etmektir. Bu ihtiyaç bile tek başına bütün fabrika içi düzenlemelerin ayarlanması için saha içi faktörlerin araştırılmasını ve yardımcı etkenler üzerinden en fazla yararı sağlayabilmek adına gerekli bütün revizyonların yapılmasını gerektirir. Bir imalathanede süreden kazanç ve üretimde akıcılık sağlanmak isteniyorsa akla gelen ilk şey teknolojiyi kullanarak gerekli otomasyon sistemlerini hayata geçirmek ve olabildiğince konveyör sistemleriyle üretimi kesintisiz bir hale getirmeye çalışılmalıdır.

Read 9422 times Last modified on Cuma, 25 Mart 2016 21:48

Latest from Super User

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.